W krajach azjatyckich, miłorząb japoński jest uznawane za święte drzewo i obdarza się czcią. Według mitów chińskiej religii, w liściach ginkgo biloba występuje ekstrakt dający nieśmiertelność. Najprawdopodobniej wynika to także z faktu, że miłorząb japoński jest niezwykle odpornym drzewem na zmienne warunki atmosferyczne. Przykładowo utrudnia rozprzestrzenianie się pożaru w wyniku uwolnienia pewnych substancji chemicznych. Co więcej działa zarówno grzybobójczo, jak i bakteriobójczo.
Dlaczego tak bardzo zostało docenione to drzewo ? Miłorząb japoński zostało bardzo dokładnie przebadane. Odkryto w nim cenne związki zdrowotne, takie jak kwasy organiczne, flawonoidy glikozydowe oraz terpeny. Dzięki ich obecności Miłorząb japoński:
• wspomaga profilaktykę otępień, czyli demencji, oraz chorobę Alzheimera,
• poprawia krążenie w kończynach – głównie kiedy są one ciągle zimne, obrzęknięte,
• wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu, • to naturalny środek przeciwstarzeniowy, wzmacniający w głównej mierze naczynia krwionośne i wpływa na poprawę krążenia – zwłaszcza w mózgu,
• bywa przydatny w leczeniu szumów usznych.
Warto na zakończenie nadmienić, że suplementy, które zawierają miłorząb japoński stosuje się także w kosmetyce do produkowania balsamów, żeli i kremów dla zmęczonej skóry, opuchniętych kończyn,, kurczami łydek. Stymulując podskórne krążenie, wspomagają również walkę z cellulitem. Kremy, które zawierają Miłorząb japoński zaleca się osobom z cerą naczyniową oraz ze skłonnością do pajączków.